Systémová analýza
Systémová analýza v podání CDI.CZ je souhrn činností, při kterých se definuje budoucí podoba funkčnost informačního systému. Na základě požadavků uživatelů budoucího systému vzniká detailní model, který se zároveň stává pokladem pro akceptaci hotového díla.
Při tvorbě systémových analýz se vychází z uznávaného UML standardu za použití nástroje Enterprise Architect.
UML
Unified Modeling Language je v softwarovém inženýrství grafický jazyk pro vizualizaci, specifikaci, navrhování a dokumentaci programových systémů. UML nabízí standardní způsob zápisu jak návrhů systému včetně konceptuálních prvků jako jsou business procesy a systémové funkce, tak konkrétních prvků jako jsou příkazy programovacího jazyka, databázová schémata a znovupoužitelné programové komponenty.
UML podporuje objektově orientovaný přístup k analýze, návrhu a popisu programových systémů.
Kreslení konceptu
Při tomto použití je UML podpůrným nástrojem pro komunikaci mezi vývojáři a pro zaznamenání myšlenek a návrhů. Do diagramů se kreslí pouze věci podstatné pro grafické vyjádření návrhu, části návrhu před tím, než se začne programovat.
Důležitá je srozumitelnost, rychlost nakreslení a snadnost změny či navržení alternativ řešení.
Kreslení detailních návrhů
Cílem je zaznamenat kompletní návrh či kompletní realizaci. Při kreslení návrhu analytik obsáhuje všechny prvky tak, aby programátor byl schopen vytvořit program bez velkého přemýšlení nad věcnou oblastí (pro programátora by neměla vzniknout potřeba konzultace s uživatelem). Při kreslení detailních návrhů se obvykle používají specializované programy (CASE), které jsou schopny sdílet informace mezi jednotlivými modely a kontrolovat konzistenci návrhu. Při dokumentaci programu se často používají nástroje pro generování diagramů z vlastního kódu aplikace.
UML jako programovací jazyk
Při tomto použití vývojář nakreslí UML diagramy, ze kterých se vygeneruje přímo spustitelný kód. Toto vyžaduje specializované nástroje a velmi přesné vyjadřování v UML diagramech. V této souvislosti se velmi často používá pojem Model Driven Architecture (MDA), což je další standard, který se snaží standardizovat použití UML jako programovacího jazyka.
Metamodel
Tento pohled používají autoři UML a autoři CASE nástrojů - nedívají se na UML jako na diagramy, pro ně je základem UML metamodel (diagramy jsou pouze grafickou reprezentací metamodelu). Při tomto přístupu se často používá pojem model místo pojmu diagram, např. místo diagramu tříd se používá pojem model tříd. Metamodel se popisuje pomocí Meta-Object-Facility (MOF) - abstraktního jazyka pro specifikaci, vytváření a správu metamodelů (další standard OMG). Pro výměnu metamodelů se používá XMI - na XML založený standard (součást standardu UML).